اهمیت برگزاری جشن تولد برای کودک

عبارتی وجود دارد که به یک اتفاق خاص اشاره می‌کند و به جشن تولد مربوط است. ساده‌تر بگوییم، بله این عبارت چیزی نیست جز «روز تولد». وقتی به این عبارت فکر می‌کنید، اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد چیست؟ احتمالا مهمانی، جشن، غذا، یا چیزی در مورد کیک تولد، شمع، هدیه یا هر چیز دیگر. همه اینها در واقع خاطرات یک جشن تولد در کودکی را برای شما زنده می‌کنند.

روز تولد همیشه یادآور آغاز زندگی یک فرد است. از هر پدر یا مادری که در مورد لحظه تولد فرزندشان بپرسید، آنها داستانی برای گفتن یا حتی نوشتن خواهند داشت. چرا که آنها به خوبی آن روز خاص را در یاد دارند، روز تولد دختر یا پسرشان. اما مهمانی یا جشن تولد هم همینطور است و یک قسمت مهم از زندگی افراد است که هر سال تکرار می‌شود. پیر یا جوان فرقی نمی‌کند، معمولا همه از یادآوری خاطرات جشن تولد کودکی‌شان لذت می‌برند. ای کاش جشن تولدهای بعد از کودکی هم، همان رنگ و بو را داشت.

اهمیت جشن تولد برای کودک در چیست؟

اجازه دهید با یک سوال شروع کنیم. چه کسی مهمانی را دوست ندارد؟ البته هر شخص نظر خودش را دارد اما به طور کلی همه حداقل بعضی از مهمانی‌ها را دوست دارند، به خصوص کودکان. حالا چه جشنی خاص‌تر از از جشن تولد، که یک مهمانی برای کودک و در مورد اوست.

البته برای بزرگ‌ترها روز تولد به معنای یک سال پیر شدن هم هست و این احتمالا چندان خوشایند نیست، اما برای کودکان این‌گونه نیست. حداقل باید کاری کنید که اینطور نباشد، آنها سال به سال به یک عصر جدید وارد می‌شوند، عصری همراه با فرصت‌های جدید و روز تولد اولین روز این مرحله جدید است. کارهای جدیدی است که باید انجام دهند و رویاهای زیادی دارند که باید به فرجام برسانند، البته همه‌ی اینها بماند برای بعد از جشن تولد! اصلا بد نیست که با چند جمله ساده، چند روز پیش از مهمانی، چنین جوی را برای فرزندتان بسازید.
حالا اجازه بدهید 3 دلیل برای اینکه چرا جشن تولد برای رشد و ترقی سالم کودک مهم است، معرفی کنیم.

 

1- تقویت کننده عزت نفس

مهم است که به فرزندانتان یاد دهید همیشه مراقب دیگران نیز باشد و در برابر دیگران سخاوتمند و حتی گاهی فداکار باشد. اما بد هم نیست که بگذارید یک بار در سال کمی خودخواه شوند و احساس کنند که انگار در مرکز توجه کل جهان هستند! اینکه کودک ببیند تمام دوستانش برای دیدن او در این روز خاص و تبریک گفتن روز تولدش آمده‌اند، یک حس فوق‌العاده برای او ایجاد می‌کند. شاید برای بزرگ‌ترها اینگونه فعالیت‌ها زیاد انجام شده باشد، و اینگونه کلمات را زیاد شنیده باشند، اما برای بچه‌ها این اطمینان را ایجاد می‌کند که افراد زیادی دوستش دارند و به او توجه می‌کنند.

 

Important-Party-Celebration-Fоr-Child-1-495x400

 

2- ایجاد دوستی‌ها

اینکه فقط دوستان صمیمی را دعوت کنید یا تمام همکلاسی‌ها، فقط خانواده و بستگان را دعوت کنید یا تلفیقی از این دو، بستگی به خواست شما و فرزندتان دارد. اما هر دوی اینها به کودک کمک می‌کند که در گروه‌های بزرگتر، اجتماعی شود.

این مساله به آن سادگی که شما فکر می‌کنید هم نیست. اجتماعی شدن در یک گروه بزرگ خیلی با چت کردن با دوستان متفاوت است، و این مشکلی است که امروزه برای بسیاری از فرزندان ما به وجود آمده است. کافیست شما تصور کنید که خودتان در بین جمعی از افراد حضور دارید، مجبورید از زمزمه کردن‌های خوصصی با دوستان نزدیک، یا بدگویی از دیگر افراد حاضر در جمع پرهیز کنید. کودکان هم باید به مرور این‌ها را یاد بگیرند، آنها باید یاد بگیرند که اجتماعی باشند و با افراد دیگر در یک جو آرام تعامل کنند، چه در موقعیتی که خودشان میزبان هستند و چه در موقعیتی که در رویداد دوستانشان شرکت کرده‌اند.

3- ایجاد خاطره‌هایی که تا آخر عمر به یادگار می‌ماند

بچه‌ها حتی اگر در جشن تولد دوستشان شرکت کرده باشند، تا ماه‌ها بعد از خاطرات آن روز تعریف می‌کنند. آنها به نحو شگفت‌اوری تا ماه‌ها و حتی سال‌ها همه جزئیات را به یاد دارند. خود شما چه؟ کمی در مورد جشن‌های روز تولد خودتان در کودکی فکر کنید، کدام یک از آنها بیشتر در خاطرتان مانده است؟